Dark roast je smŕť!
Autor:

Praženie kávy

Na obrázku od Scotta Rao vidno, ako sa dĺžkou praženia (x-os) menia kvality kávy (y-os).

Acidita dosahuje vrchol v City Roaste, Aróma dosahuje vrchol o ničo neskôr v City Roast, prípadne až do Full City Roast. Telo (akoby hustota kávy) rastie až keď je praženie tmavé, niekam do French roastu, ale to uz veľmi významne stúpa aj horkosť.

Tmavé praženie kávy

Prečo by sa teda pražilo na tmavo?
Káva sa v Európe začala masovo piť v 19. storočí. Spracovaniu kávy sa ale veľká pozornosť nevenovala. Pri zbere sa zobralo čo bolo (dozreté nedozreté ideš). Káva totiž nedozrieva všetka naraz, ale postupne a úroda sa niekedy zberá aj v štyroch fázach. Skladovanie, preprava na “jednotku” (plesne myšky…) Neoplývala teda zvyčajne výnimočnými kvalitami a bolo ju treba vypražiť na tmavo, aby sa prekryli a potlačili rôzne príchute a kontaminácie a vynikla chuť urazenosti. Takáto “úžasná” káva sa predáva dodnes. Hovorí sa jej komoditná káva a na burze (keď som sa pozeral naposledy) stala 2.16$ za kilo. A predáva sa jej obrovské množstvo. Hneď mi napadne: Kto to pije?

Stupne praženia kávy

Stupeň praženia sa meria prístrojom Agtron. Funguje na princípe infra červeného svetla. Jednotka sa volá tak isto Agtron.

  • American Roast  48.1-53 agtronov
  • City Roast 43.1-48 agtronov
  • Full City Roast 38.1-43 agtronov
  • Viena 33.1-38 agtronov
  • French 28.1-33 agtronov

Čím nižšie číslo, tým tmavšie praženie. Inými slovami, čím menej IR sa od zŕn odrazí, tým sú tmavšie.

Otázky a pripomienky? Neváhajte a píšte do komentárov dolu.

Dajte vedieť priateľom:
Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
Odber noviniek
RSS

Komentáre

avatar
  Subscribe  
Upoznorni