Dve chute tej istej kávy?
Autor:

Faktory ovplyvňujúce chuť kávy

V minulom poste som písal o tom, ako pražením, presnejšie jeho dĺžkou vieme ovplyvniť chuť kávy (aciditu, arómu, telo a horkosť).
Nie je to ale len jej pražením. Dôležitý je aj spôsob prípravy.

Modelová situácia: Kenya AA – jedna z tých prírodne kyslejších káv. Upražil som ju pomerne svetlo. Keď sme potom s kamošom Braňom robili cupping, voňala nádherne, chutila skvelo sviežo, kvetinovo, jemná kyselinka. Predurčená na prípravu ako je Chemex alebo iný dripper. Keď sme z nej išli urobiť espresso, varoval som ho, že: “Kaaamo, toto ani nebudeš vedieť dopiť…” – bo chalan nemá rád kyslé kávy – a aj sa stalo. Káva chutila ako citronáda  Espresso zvýrazňuje aciditu pomerne vážne a preto mu svedčia kávy s menšou aciditou, čo sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. Buď vyberieme kávu, ktorá má prírodne nižšiu aciditu, alebo zmeníme postup praženia.

Ak máte otázky, neváhajte ich napísať do komentárov. Komentáre pravidelne kontrolujem a rád na vaše otázky odpoviem.

Dajte vedieť priateľom:
Facebook
Facebook
Odber noviniek
RSS

1
Komentáre

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnovšie najstaršie naviac hlasované
Upoznorni
trackback

[…] 100 gramov kuracích pŕs má 100 kcal. Takže namiesto jedného venti latte radšej zjem 300 gramov kuracieho. Ak mám chuť na mliečny nápoj, tak mojou voľbou je flat white (double shot espresso a spenené mlieko). Rád si ju dám zo svetlo praženej kávy, pretože vyniknú jemné ovocné vône a chute viac ako pri tmavšom pražení a mlieko zároveň potláča zvýšenú aciditu, ktorá je spôsobená tým, že sa káva pripravuje ako espresso. […]