Ako dlho vydrží pražená káva čerstvá
Autor:

Ako dlho vydrží pražená káva čerstvá? 

Záleží, či je pomletá alebo nie.  

Zrnková pražená káva vydrží niekoľko týždňov maximálne mesiacov v závislosti od skladovania.  

Pomletá vydrží pár hodín, maximálne dní. Citlivé povahy rozoznajú už 30 minút pomletú kávu. 

Čo sa v článku dozviete:

  • Čo spôsobuje zvetrávanie a zatuchnutosť kávy. 
  • Ako zabezpečiť, aby káva vydržala čo najdlhšie. 
  • Čo sledovať pri kúpe kávy? 

Čo spôsobuje zvetrávanie kávy

Najväčším nepriateľom čerstvosti kávy je kyslík a svetlo. Pôsobením kyslíka káva oxiduje, podobne ako keď očistíte zemiaky, alebo prerežete jablko, tak do pár hodín sčernie. Takto isto kyslík reaguje aj s kávou a spôsobuje jej zvetrávanie až zatuchnutosť. Brániť sa čiastočne vieme tak, že kávu uzatvoríme do nádob, ktoré zabránia vnikaniu kyslíka a zároveň umožnia uniknúť CO2, ktorý sa z čerstvej kávy uvoľňuje a uložíme na tmavom mieste. Niektorí pražiari dodávajú svoje kávy vo vreckách, ktoré sú zatvárateľné (ziploc) a zároveň majú ventilček umožňujúci, aby CO2 unikalo, ale kyslík sa nedostal dnu. Skladovanie v chladničke nepomôže, pretože chladnejšie prostredie nezabráni oxidácii. 

Prečo pomletá pražená káva zvetráva rýchlejšie?  

Pomletím sa extrémne zväčší plocha kávy, ktorá prichádza do styku so vzduchom a teda aj s kyslíkom a oxidácia sa tým výrazne urýchli a zjednoduší. Zároveň sa aromatické látky uvoľňujú ľahšie.  

Pre zarytých odporcov odporučím test (Cupping), kedy tú istú kávu ochutnávame ako čerstvo pomletú a pomletú pred 5-7 dňami. Tento test presvedčí každého.  

Ako nakupovať kávu

Niektoré pražiarne a predajcovia kávy idú tak ďaleko, že mletú kávu jednoducho nepredávajú, pričom odporúčajú nákup vlastného mlynčeka. Aj veľmi lacný ručný mlynček môže priniesť lepšiu chuť kávy, ako keď sa pomelie v obchode na kvalitnom mlynčeku, ale nespotrebuje sa hneď po pomletí.  

Dobré pražiarne vyznačujú dátum praženia na obal a dávajú tak zákazníkom možnosť vybrať si najčerstvejšiu možnú kávu. Niektoré dokonca svoje kávy pražia až keď dostanú objednávku. Iní len označujú balenia dátumom spotreby, pričom nevieme, či uvádzajú ročnú spotrebu alebo dvojročnú 

Znalci hovoria, že pražená káva je v najlepšej kondícii od štvrtého dňa po upražení až do troch týždňov po upražení. Ak nemáte daný konkrétny dátum praženia, tak toto “ideálne okno” nie je možné trafiť. A verte mi, aj Jamaica Blue Mountain chutí otrasne, keď je stará, aj keď bola dobre skladovaná – vlastná skúsenosť.
Pomletá pražená káva je v top kondícii do 30 min od pomletia. Mimochodom zelená káva, ak je dobre skladovaná, vydrží aj niekoľko rokov.   

Je teda jasné, že ak vám ide v spojitosti s kávou o niečo viac ako len o kofeín, tak je dobré investovať do nejakého mlynčeka. A toto je téma, ktorá skrýva veľa nástrah. Napríklad, nie vždy drahšie znamená lepšie, nie vždy elektrické znamená lepšie ako ručné, nie vždy mlecí kameň znamená mlecí kameň. Všetky tieto nástrahy a zavádzania výrobcami rozoberiem v samostatnom článku o mlynčekoch a ak chcete byť informovaní o jeho uverejnení, prihláste sa do môjho newslettera pod týmto článkom. 

Dajte vedieť priateľom:
Facebook
Facebook
Odber noviniek
RSS

7
Komentáre

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Jozef MakmichalHivarIndian3 Recent comment authors
  Subscribe  
najnovšie najstaršie naviac hlasované
Upoznorni
Indian3
Hosť
Indian3

Veľmi rád si prečítam o káve

Hivar
Hosť
Hivar

Už sa teším na mlynčeky.

Jozef Mak
Hosť
Jozef Mak

Uz chyba len link na predajsu mlyncekov, kontainerov a priruciek.
Hipstersky zivotny styl je v poriadku, len by sa nemal pliest s vedou.
Doporucil by som dostudovat zaklady chemie a fyziky.
Konkretne napr. v casti uvah o tom, ci dynamika chemickych reakcii suvisi s teplotou alebo ako suvisi velkost molekul s moznostou prestupu cez membranu(ventilceky …)
Aj homeopatia kedysi mala zmysel. Bolo to v case, ked sa ako liek podaval o.i. arzen.

trackback

[…] minulom článku som rozoberal, prečo nie je dobré kupovať pomletú kávu, aj to ako dlho káva vydrží […]

trackback

[…] alebo samostatne stojaci. Ručný alebo elektrický. Dokonca aj keď kupujete už pomletú kávu (čo dúfam nerobíte). Je dobré keď viete, ako celý systém spolu funguje, aby výsledkom bolo čo najlepšie […]