Cortado na Malorke 
Autor:

Cortado na Malorke

Cestná cyklistika a káva sú silno spojené. Často sa cyklisti v kaviarni stretávajú pred výjazdom alebo ho v kaviarni končia. Ak sú výjazdy dlhšie, tak sa v kaviarni zastavia na občerstvenie.

Tí šťastnejší cyklisti chodia na pár dní na jar alebo na jeseň na Malorku. Tento krásny ostrov poskytuje cyklistom perfektné podmienky na tréning a to s bonusom, že na jar je tam o čosi skôr teplejšie ako u nás a na jeseň zasa o čosi dlhšie, a tak umožňuje predĺžiť si sezónu.

Hlavne na západnej strane ostrova nájdeme kopcovitý terén, ktorý umožňuje najazdiť výraznejšie výškové metre, 1000 – 2000 výškových metrov na 100km. Asfalt je väčšinou skvelý, bez dier a jám, výrazne lepší ako u nás. Čo je však najpríjemnejšie sú vodiči áut. Sú veľmi trpezliví a v stúpaniach sa za vami povlečú dlhé minúty s úsmevom na tvári a predbehnú až keď je to bezpečné, len aby zasa o pár metrov zastavili za ďalšou skupinkou cyklistov. Budete sa cítiť ako na inej planéte a s niektorými slovenskými vodičmi je to neporovnateľné. Značky vyzývajúce na predbiehanie cyklistov s odstupom aspoň 1,5 metra nie sú zriedkavé.

Typický výjazd

V hoteli dávame budík na skorú hodinu a po raňajkách berieme požičané bicykle z hotelovej miestnosti na to určenej a stretávame sa pred hotelom. Požičovní je tu neúrekom a požičať si môžete všetko od bežného biku až po superstroj. V kratučkých intervaloch pred hotelom presvištia skupinky cyklistov. Niektoré skupiny vyzerajú ako pro teamy. Iné sú ako z kempu pre redukciu hmotnosti. Väčšina je však na cestných bicykloch. Počet cyklistov je ohromujúci.

Po pár kilometroch niekto z nás kričí „Cortado“! (čítaj Kortado). Tí „nabudenejší” hundrú, že veď sme len vyšli z hotela! (Však, Petrík). Ale väčšina s radosťou vyberá niektorú z mnohých kaviarničiek, ktorých je veľa v každej dedinke, ktorou prechádzame. Väčšina kaviarničiek má aj vonkajšie terasy otvorené aj v prípade, že je vonku len okolo 8 stupňov. Terasy zvyknú mať aspoň niektoré steny chránené a používajú plynové horáky na zvýšenie teploty. V niektorých dokonca nájdete deky. Napriek nízkej teplote pred neďalekým kostolom dozrievajú pomaranče.

Cortado

Pekná čašníčka sa príde s úsmevom spýtať, čo si dáme. Jeden z nás povie CORTADO a ostatní len zdvihnú ruky, nech si to kočka poráta. Iba Petrík pýta ovocný čaj.

Espresso Macchiato vs Cortado
Espresso Macchiato vs Cortado

Cortado je Espresso zjemnené speneným mliekom, pričom peny je len veľmi málo. Niektorí baristi ho podávajú aj s latte art na povrchu. Pričom pomer kávy a mlieka je niekde medzi 1:1 až 1:2. Španieli ho podávajú buď v porcelánovej šálke na espresso (nie na lungo) alebo v trošičku väčších sklenených pohárikoch. Rozdiel medzi u nás rozšíreným espresso macchiatom je, že macchiato má na vrchu len penu. Cortado je espresso doplnené hlavne mliekom a peny je na ňom len málo.

Takýchto zastávok absolvujeme na Petríkovo znechutenie pomerne veľa. Pričom na obed ku Cortadu pridáme Tapas. Malé rýchle jedlá. Napríklad mäsové guličky v paradajkovej omáčke. Krevetky s cesnakom na olivovom oleji s čerstvým chlebom a podobne. Španieli teda vedia variť!

Po náročnej jazde dáme v hoteli sprchu a potom v hotelovom bare pohár Cavy. Cava (čítaj kava) je  perlivé víno produkované klasickou metódou ako je používané pri výrobe šampanského. Španieli teda vedia robiť víno! S pohárom v ruke a s mapou na stole naplánujeme jazdu na ďalší deň. 🙂

 

Dajte vedieť priateľom:
Facebook
Facebook
Odber noviniek
RSS

Vložiť komentár