7 otázok pre Alexa Nagya, porotcu Finále BARISTA 2018
Autor:

7 otázok pre Alexa Nagya, porotcu Finále BARISTA 2018 Majstrovstvá Slovenska v príprave kávy.Alex Nagy porotca BARISTA 2018

Alex je asistent národného koordinátora SCA Slovakia, senior barista v Urban House Bratislava, školiteľ a konzultant v Dream Cocktail & Academy. S Alexom sa rozprávam o najdôležitejšej slovenskej kávovej súťaži. 

Alex, Finále sa koná 28. – 29. apríl na Nádvorí v Trnave. Ako a koľko súťažiacich sa sem dostalo? Mohol sa prihlásiť ktokoľvek?

Súťažiť v národnom kole môže ktokoľvek. Slovenské finále je príjemným vyvrcholením sezóny a oslavou baristického umenia a výberovej kávy ako takej. Tento rok sme mali prihlásených 52 súťažiacich v piatich rôznych kategóriách, ktorí si zmerali sily v semifinálových kolách, ktoré sa konali minulý mesiac vo Vysokých Tatrách. Do Trnavy tak postúpilo 6 najlepších z každej kategórie.

Súťaží sa v piatich disciplínach. Ktoré to sú a ako to prebieha? 

Najoceňovanejšou a najnáročnejšou kategóriou je kategória Barista, kde musia súťažiaci preukázať svoju všeobecnú znalosť kávového remesla popri tom, ako počas 15 minút pripravujú 4 espressá, 4 mliečne nápoje a 4 voľné nealkoholické kávové nápoje. Popri tom na ich ruky a vedomosti dohliada tím siedmych porotcov. Ďalšou kategóriou je Brewers Cup, kde súťažiaci pripravujú pre štyroch porotcov filtrovanú kávu ľubovoľným spôsobom prípravy. Práve táto kategória dáva najväčší priestor vyniknúť samotnej káve, na ktorú je upriamená maximálna pozornosť. Coffee in Good Spirits je kategória pre prípravu kávových koktejlov, v ktorej máme minuloročného majstra sveta, Martina Hudáka. Latte Art je čisto o umení kreslenia do kávy mliečnou penou. Motívy a schopnosti slovenských baristov sú v tejto kategórii naozaj čarovné a každoročne je to jedna z najobľúbenejších kategórii. Poslednou kategóriou, ktorá každoročne naberá na popularite, je Cuptasters, kde musia jednotliví súťažiaci správne označiť jednu z troch vzoriek kávy. Tú, ktorá je odlišná. 

Ty si jedným z porotcov. Čo je pre teba najdôležitejšie, čo si všímaš, čo hodnotíš? 

Tím porotcov pozostáva z trénovaných ľudí, ktorí pre každú jednu kategóriu hodnotia konkrétne veci. Od techniky, čistoty práce, vedomostí až po finálnu chuť nápojov. Hľadáme kreativitu, precíznosť, majstra svojho oboru, no hlavne človeka, ktorý dokáže byť vzorom pre ostatných. 

Zažil si počas hodnotenia nejaké vtipné alebo nezvyčajné situácie? 

Veľakrát sú súťaže napínavé. V momente ako sa súťažiaci dostávajú do nadmerného stresu, dostáva sa do stresu aj porota. Čím väčšia nervozita, tým väčší priestor pre chyby a my musíme iba potichu sedieť a pohľadom daného jednotlivca podporovať. Neskutočným spôsobom si vážim každého súťažiaceho, pretože postaviť sa pred všetky tie oči a kamery nie je vôbec jednoduché. 

Diváci sa nedostanú k tomu, aby pripravované nápoje ochutnali. Prečo si myslíš, že by mali prísť a na čo sa môžu tešiť? 

Majstrovstvá tento rok spojili sily so Standart festivalom, ktorý sa uskutoční v sobotu a bude plný kávy, dizajnu a skvelých prednášok od uznávaných kávových osobností Európy. Vždy je tu jedinečná možnosť zabaviť sa, spoznať nových ľudí a veľa sa toho priučiť. Highlightom tohto roku sú Patrik Rolf, zakladateľ kodaňskej pražiarne April Coffee, ktorý predtým pôsobil v uznávanom berlínskom Five Elephant alebo Colin Harmon, spoluzakladateľ dublinskej siete skvelých kaviarní a pražiarne 3FE a autor knihy „What I know about running coffee shops“. 

Alex Nagy porotca BARISTA 2018

Vo svojich kurzoch sa snažíte vychovávať nových baristov. Čo myslíš, ako dlho majú trénovať, kým sa môžu pokúsiť prihlásiť do súťaže?

Naše kurzy sú určené predovšetkým pre začiatočníkov. Ľudí, ktorí sa iba začínajú ponárať do tajov kávového sveta. Vždy hovorím, že ja chcem byť ten, ktorý ich odnaučí piť prepražené zmesy s nekvalitnou robustou a ukáže im čaro ručného mlynca a naturálne spracovanej Etiópie… (smiech) To, akým smerom sa po kurze vyberú, je už na nich. No vždy rád ostávam s absolventmi v kontakte a ak treba, rád pomáham pri ďalšom nasmerovaní. Káva je však veda a potrebné vedomosti sa nedajú nadobudnúť v priebehu jedného alebo dvoch víkendov…  

Späť ku finále. Víťazi okrem cien získajú možnosť reprezentovať Slovensko v zahraničí. Povieš nám kde a ako?

Víťaz každej kategórie bude mať možnosť reprezentovať Slovensko a zabojovať o titul na majstrovstvách sveta. Tie sa budú konať tento rok na troch rôznych miestach. Prvé budú v Amsterdame pri príležitosti eventu World of Coffee pre kategóriu Barista (Jún), ďalej to bude Dubaj pre kategórie Brewers Cup a Cuptasters (november), no a na záver sa tiež v novembri v kategóriach Latte Art a Coffee in Good Spirits pobijú najlepší z celého sveta v brazílskom Belo Horizonte. 

Alex Nagy porotca BARISTA 2018
Ďakujem za rozhovor a teším sa na stretnutie so všetkými fanúšikmi kávy 28.-29. apríla v Trnave na Nádvorí! :o)

  

 

Dajte vedieť priateľom:
Facebook
Facebook
Odber noviniek
RSS

Vložiť komentár