Need for espresso: Underground – RECENZIA
Autor:

Adrián Krišák napísal knihu Need for Espresso: Underground

a požiadal ma, či by som napísal recenziu. Nadšene som súhlasil. O pár dní dorazila originálne ilustrovaná (Nikoletou Gajarovou) a tu je môj pohľad na ňu:

Čítal som niekoľko recenzií N4E Underground a všetky veľmi pozitívne. Až priveľmi. Žiadna kritika. Človek nadobudne dojem, že nie sú objektívne. Prečo? Pretože všetci sú nadšení, že konečne existuje podobná kniha aj v slovenčine a tak sú ochotní privrieť oči nad nedostatkami. Ja sa pokúsim pomenovať nedostatky, ktoré vidím tak, aby si budúci čitateľ mohol lepšie predstaviť, čo ho čaká. Napriek tomu to bude subjektívna recenzia, tomu sa žiaľ vyhnúť nedá.

O čom to je?

Kniha sa snaží čitateľovi vysvetliť všetko potrebné, aby dokázal pripraviť najlepšie možné espresso, pričom to nie je len návod. Obsahuje kúsok histórie, kúsok biológie, chémie, techniky, ale aj vtipu a úvah. Kniha má 113 strán. Nie sú v nej žiadne fotografie, ale krásne a originálne ilustrácie vytvorené len pre ňu. Či by som si ju kúpil znova, si prečítajte v závere recenzie, kde sa pokúsim zhrnúť plusy a mínusy a pre koho je to vlastne celé určené.

V začiatku sa venuje historickému vývoju espressa až po dnešné moderné. Už tu dáva autor pocítiť, že sa chce zamerať na najlepší možný výsledok, pričom je ochotný búrať zaužívané recepty a postupy. Vysvetľuje, aké zrná poznáme a aké majú chemické zloženie.

Chémia je v tejto prvej časti dominantná. Adrián preberá jednotlivé zlúčeniny, ich chemické vzorce, ako vznikajú, čo prinášajú do chute, ako sa menia ich koncentrácie pražením.
Z tejto kapitoly mám zmiešané pocity. Podobné informácie som okrem najnudnejšej a najdrahšej (350 euro) knihy o káve „Coffee Flavor Chemistry od Ivon Flament“ inde po kope zatial nevidel. Myslím, že tieto informácie vedia naozaj použiť len veľmi veľmi skúsení baristi a pražiari, ktorí s niektorými z tých informácií môžu pracovať a vytvoriť lepší profil praženia. Ostatní sa delia na dve kategórie. Prvá túto časť len preletí a druhá si povie: „Takže kyselina chinová môže za to, že v káve cítim vyššiu trpkosť a kyslosť, keď káva chladne.“
Je teda pozitívne, alebo negatívne, že v knižke je cca 10 strán venovaných bio chemickému zloženiu? Je to síce nudnejšia časť, ale myslím si, že dobre vedieť a nejedno srdce mladého chemika baristu zaplesá.

Adrián ďalej pokračuje slovom FLAVOR, kotého sa týka ďalšia kapitola. Tu je už kniha oveľa vtipnejšia. Zujímavé informácie sú podávané jedna za druhou bez zbytočného balastu medzi. Nádhera. Ako z guľometu. Niekedy by som bol aj rád, keby bol Adrián obšírnejší, ale takto to má dobrý spád. Veľmi použitelné info.

Postupne prejdeme do kapitoly VODA. Dôležitá a zaujímavá kapitola. Adrián už v úvode knihy hovorí o tom, že espresso je väčšinou voda. Tu ju rozoberie zo všetkých strán. Vysvetľuje, prečo môžu tie isté zrná vďaka vode chutiť vynikajúco a vďaka inej vode príšerne.  Opäť si trošku užijeme aj chémiu, ale zostaňte kľudní. Len potrebný základ nevyhnutný pre pochopenie, o čo ide. Nie je to ale úplne basic stuff. Treba byť v tejto kapitole sústredený a dávať pozor. Viem si predstaviť, ako sa na Adriánovej FB stránke rozbiehajú otázky typu: „Kedy sa dá hovoriť o prevažujúcej koncentrácii HCO3- v minerálke, ktorá už sa dá považovať za problém v balenej vode?“
Autor uvádza tabuľku odporúčaných hodnôt rozpustných látok vo vode od SCA. Páči sa mi, že Adrián pokračuje v zdieľaní dôležitých informácií aj po vydaní knihy. Na Drip Coffee Festivale, ktorý spoluorganizuje, mal prednášku aj Peter Szolcsányi zo Slovenskej Technickej Univerzity, ktorý mu prispel do knižky cennými vedeckými informáciami. Niektoré témy, ktoré sú v knihe popísané, ešte rozviedli detailnejšie. Skvelé! Tu je detailnejšia tabuľka od Petra:

Tabulka oprimalnyc parametrov vody pre pripravu espressa

Adrián sa ďalej v knihe venuje espresso strojom. Uvádza informácie, ktoré môžu pomôcť pri výbere nového stroja, alebo pri pochopení toho, ako funguje to, čo máte doma.

Na ďalších 32 stranách je popísaná EXTRAKCIA espressa a čo na ňu vplýva. Detailne a bez zbytočného balastu sú prebrané všetky parametre, ktoré majú vplyv na výsledné espresso. Ako správne postupovať pri nastavovaní, vrátane popisu najslávnejších mlynčekov a ich výhod a nevýhod. Popísané sú aj možné nástrahy, na ktoré treba dávať pozor. Adrián sa nevyhne ani chybám extrakcie. Preberie aj nové technológie a ich vplyv na výsledné espresso. Veľmi pekná kapitola.

V závere sa dočítame o REFRAKTOMETRI, ako sa s ním pracuje. Knihu uzatvára pár tipov a trikov pre baristov, ktorí pracujú v kaviarni.

Michal Maliarik citajuci knihu need for espresso underground ilustracia

Zhrnutie

Pre koho je kniha určená?

Pre úplných začiatočníkov s espressom bude predstavovať mierny problém, pretože na niekoľkých miestach Adrián predpokladá určitú základnú znalosť a priveľmi sa o téme nerozpisuje. Toto je veľkým plusom pre tých, čo už čo to čítali a tým pádom má kniha spád. Niektoré kapitoly sú vďaka chémii zložitejšie, ale nikto nepovedal, že to musí byť jednoduché. Takže hlavné určenie je pre domácich baristov a baristov profesionálov.  Pre tých neskôr spomenutých je napríklad časť o práci s refraktometrom.

Pre mňa kniha splnila svoj účel. Priamočiarou formou vysvetlila všetko okolo skvelého espressa a ak aj náhodou niečo nie je vysvetlené úplne do detailov, tak ponúka smer.

Kúpil by som si knihu znova potom, čo som ju už čítal?

Hell yes!

Knižku si môžete objednať alebo položiť autorovi otázku cez Facebook Stránku projektu

 

Dajte vedieť priateľom:
Facebook
Facebook
Odber noviniek
RSS

1 komentár k “Need for espresso: Underground – RECENZIA”

Vložiť komentár