Filtrovaná káva Hario V60 – video návod na prípravu
Autor:

Na tomto blogu som už o príprave filtrovanej kávy hario V60 pred nejakým časom písal. Tak ako sa na svete všetko mení, tak sa vyvíjajú aj moje preferencie. V našej pražiarni Coffia vypijeme veľa kávy a ešte viac jej uvaríme. Často sme sa stretli s otázkou, že ako to robíme my.

Máme základný recept, ktorý sme viackrát modifikovali. Tým začíname a často ho upravujeme podľa potrieb danej kávy.

Ak je naším cieľom čo najlepšia a najchutnejšia káva, tak toto je zoznam priorít: (začínam s najvyššou prioritou)

  • Káva – z mizernej, prípadne zle upraženej kávy, dobrý filter nebude. Filter sa zvyčajne pripravuje zo svetlo praženej kávy. Z najlepšej kávy, akú viete zohnať (competition series), alebo si dovoliť. Dá sa urobiť aj z tmavopraženej kávy? Áno dá a má svojich fanúšikov. Väčšina kávomilcov však vo filtrovanej káve hľadá ovocnosť, kvietky, oriešky a podobné kvality a tie sú výraznejšie práve v svetlo praženej káve.
  • Voda (98% hotovej kávy je voda). Je treba použiť mäkkú vodu s obsahom 5-6 nemeckých stupňov celkovej tvrdosti (spôsobenej Ca a Mg) a Uhličitanová tvrdosť okolo 2 nemecké stupne. (spôsobené HCO3-). Viac info v tomto článku.
  • Mletie/mlynček. O mlynčekoch som na blogu už písal. Mletím sa vieme hýbať od vodovej plochej kávy, cez úžasnú a intenzívnu až po horkú a nepríjemnú. Ideálne je, keď mlyček melie len na veľkosť, na ktorú ho nastavíme. Tým pádom vieme mletie pomerne rýchlo naladiť. Pri nekvalitných mlyčekoch sa stáva, že výsledok obsahuje od veľkých, cez stredné až po veľmi malé častice, z ktorých každá sa extrahuje inak rýchlo. Takže investovať do lepšieho mlyčeka môže zlepšiť kvalitu kávy. Prípadne môžeme použiť sitko. A minimálne preosiať najmenšie čiastočky (400 mikrometrov), ktoré sa vyextrahujú príliš rýchlo a spôsobia nadmernú horkosť v káve.
  • Recept – neexistuje jeden dobrý recept. Je ich veľa a pre každý dripper je iný. Odporúčam skúšať viacero.
  • Použitý typ dripperu – vďaka rôznym tvarom dripperov a rôznym filtrom ktoré používajú, produkujú z tej istej kávy výrazne rozdielne výsledky.
  • Váha, konvica, nádoba na kávu.

Video návod na prípravu filtrovanej kávy pomocou Hario V60 si pozrite aj s titulkami, ak práve nemôžete mať zapnutý zvuk:

Dajte vedieť priateľom:
Facebook
Facebook
Odber noviniek
RSS

1 komentár k “Filtrovaná káva Hario V60 – video návod na prípravu”

Vložiť komentár