Ako sa zlepšiť v ochutnávaní
Autor:

Mať schopnosť ľahko identifikovať vône a chute v káve z vás neurobí „snoba“. Pomôže vám to mať rovnaký slovník s človekom, s ktorým ochutnávate. Či už ide o kávu, alebo víno…

Prečo je to niekedy ťažké?

Keď človek ochutnáva jahody, vidí ich tvar, v prstoch cíti ich povrch, vníma farbu. Pri zahryznutí cíti ich vôňu, chuť, ale aj štruktúru.

Keď niečo z toho chýba, mozog začne byť zmätený. Vie, že túto vôňu pozná, ale nevidí tvar, farbu ani štruktúru. Namiesto toho sa pozerá na keramickú šálku plnú čiernej tekutiny. Nedáva to zmysel. Výsledkom je, že viete, že cítite niečo príjemné, ale neviete presne povedať, čo to je. Niekto vám napovie, že by ste mohli cítiť jahody, vtedy sa vám rozžiaria oči a je to tam.

Ako sa zlepšiť v identifikovaní vôní a chutí v káve

Volám to cieľavedomé ochutnávanie. Keď budete nabudúce nakupovať kvalitné ovocie, zoberte si do ruky napríklad jablko, zatvorte oči a ovoňajte. Zhlboka vdýchnite a povedzte si: „Jablko. Takto vonia jablko.“ Keď si ho kúpite, tak ho doma nezjedzte bezmyšlienkovite počas pozerania napínavej scény na Netflixe. Znova so zatvorenými očami vdýchnite jeho vôňu. Odhryznite si a počas prežúvania dýchajte, aby sa vám vône dostali do Olfactory systému a váš mozog mohol naraz chutnať aj ovoniavať. A celý čas si pri tom hovorte: „Jablko“.

Prečo mať zatvorené oči: Očami získavame obrovské množstvo vnemov. Ak chcete – enormný dátový tok, ktorý musí mozog spracovávať. Jednoduchým zavretím očí mozgu odľahčíte veľmi významným spôsobom. Ostane mu potom oveľa väčšia kapacita na to, aby sa venoval detailnejšiemu prieskumu toho, čomu sa práve venujete. A to je zapamätanie si úžasnej vône a chute jablka.

V prípade čučoriedok napríklad pomôže, keď si ich rozotriete na dlani a ovoniate si potom dlane spojené, ako keby ste si chceli chrániť nos.

Ja rád ovoniavam všetko pred tým, ako do toho zahryznem a je jedno, či je to hrášok, kus mäsa alebo ovocie. Myslím, že svet je hneď krajší, keď sa doňho dostane viac pekných vôní. Tie vône tam stále sú, my sme často zaneprázdnení a nechávame si ich uniknúť.

Každá šálka kávy bude krajší zážitok ako kedykoľvek pred tým…

Dajte vedieť priateľom:
Facebook
Facebook
Odber noviniek
RSS

3 komentáre k “Ako sa zlepšiť v ochutnávaní”

  1. Úžasné… Asi preto, vždy keď niečo ovoniavam, automaticky pri tom tom zatváram oči…… keď nad tým premýšľam je to úplne podvedomé…… A pri káve špeciálne, tá vôňa……Na stotiny sekúnd so zatvorenými očami sa ocitnem v úplne inej dimenzii…

    Odpovedať

Vložiť komentár