Ako dlho vydrží pražená káva čerstvá
Autor:

Ako dlho vydrží pražená káva čerstvá? 

Záleží, či je pomletá alebo nie.  

Zrnková pražená káva vydrží niekoľko mesiacov (3-4) v závislosti od skladovania.  

Pomletá vydrží pár hodín, maximálne dní. Citlivé povahy rozoznajú už 30 minút pomletú kávu. 

Čo sa v článku dozviete:

 • Čo spôsobuje zvetrávanie a zatuchnutosť kávy. 
 • Ako zabezpečiť, aby káva vydržala čo najdlhšie. 
 • Čo sledovať pri kúpe kávy? 

Čo spôsobuje zvetrávanie kávy

Najväčším nepriateľom čerstvosti kávy je kyslík a svetlo. Pôsobením kyslíka káva oxiduje, podobne ako keď očistíte zemiaky, alebo prerežete jablko, tak do pár hodín sčernie. Takto isto kyslík reaguje aj s kávou a spôsobuje jej zvetrávanie až zatuchnutosť. Brániť sa čiastočne vieme tak, že kávu uzatvoríme do nádob, ktoré zabránia vnikaniu kyslíka a zároveň umožnia uniknúť CO2, ktorý sa z čerstvej kávy uvoľňuje a uložíme na tmavom mieste. Niektorí pražiari dodávajú svoje kávy vo vreckách, ktoré sú zatvárateľné (ziploc) a zároveň majú ventilček umožňujúci, aby CO2 unikalo, ale kyslík sa nedostal dnu. Skladovanie v chladničke nepomôže, pretože chladnejšie prostredie nezabráni oxidácii.

Prečo pomletá pražená káva zvetráva rýchlejšie?  

Pomletím sa extrémne zväčší plocha kávy, ktorá prichádza do styku so vzduchom a teda aj s kyslíkom a oxidácia sa tým výrazne urýchli a zjednoduší. Zároveň sa aromatické látky uvoľňujú ľahšie.  

Pre zarytých odporcov odporučím test (Cupping), kedy tú istú kávu ochutnávame ako čerstvo pomletú a pomletú pred 5-7 dňami. Tento test presvedčí každého.  

Ako nakupovať kávu

Niektoré pražiarne a predajcovia kávy idú tak ďaleko, že mletú kávu jednoducho nepredávajú, pričom odporúčajú nákup vlastného mlynčeka. Aj veľmi lacný ručný mlynček môže priniesť lepšiu chuť kávy, ako keď sa pomelie v obchode na kvalitnom mlynčeku, ale nespotrebuje sa hneď po pomletí.  

Dobré pražiarne vyznačujú dátum praženia na obal a dávajú tak zákazníkom možnosť vybrať si najčerstvejšiu možnú kávu. Niektoré dokonca svoje kávy pražia až keď dostanú objednávku. Iní len označujú balenia dátumom spotreby, pričom nevieme, či uvádzajú ročnú spotrebu alebo dvojročnú.  

Pražená káva by sa nemala pripravovať ihneď po upražení. Začína byť v najlepšej kondícii od niekoľkých dní až týždňov po upražení. Ak nemáte daný konkrétny dátum praženia, tak toto „ideálne okno“ nie je možné trafiť.
Pomletá pražená káva je v top kondícii do 30 min od pomletia.

Je teda jasné, že ak vám ide v spojitosti s kávou o niečo viac ako len o kofeín, tak je dobré investovať do nejakého mlynčeka. A toto je téma, ktorá skrýva veľa nástrah. Napríklad, nie vždy drahšie znamená lepšie, nie vždy elektrické znamená lepšie ako ručné, nie vždy mlecí kameň znamená mlecí kameň. Všetky tieto nástrahy a zavádzania výrobcami rozoberiem v samostatnom článku o mlynčekoch a ak chcete byť informovaní o jeho uverejnení, prihláste sa do môjho newslettera pod týmto článkom. 

Dajte vedieť priateľom:
Facebook
Facebook
Odber noviniek
RSS

7 komentárov k “Ako dlho vydrží pražená káva čerstvá”

 1. Uz chyba len link na predajsu mlyncekov, kontainerov a priruciek.
  Hipstersky zivotny styl je v poriadku, len by sa nemal pliest s vedou.
  Doporucil by som dostudovat zaklady chemie a fyziky.
  Konkretne napr. v casti uvah o tom, ci dynamika chemickych reakcii suvisi s teplotou alebo ako suvisi velkost molekul s moznostou prestupu cez membranu(ventilceky …)
  Aj homeopatia kedysi mala zmysel. Bolo to v case, ked sa ako liek podaval o.i. arzen.

  Odpovedať

Vložiť komentár