Ako správne pripraviť filtrovanú kávu a čo čakať v šálke
Autor:

Filtrovaná káva

Rozoberiem, čo to filtrovaná káva je, ako sa pripravuje (video s popisom), aké chute môžeme v šálke očakávať, aká káva je vhodná na prípravu filtra a prečo.

Zalievaná káva, pour over, chemex, hario, filter

Všetko sú to takmer synonymá. Vo svete sa tento druh prípravy kávy označuje anglickým výrazom POUR OVER, čo sa dá preložiť ako zalievaná káva. Zalievanú si ale našinec predstaví ako „turka“. Rozdiel medzi pour over a turkom je v tom, že v tureckej káve zostanú pomleté zrná po celý čas ponorené v nápoji. Pri pour over voda cez pomleté zrná kávy pretečie a vo výslednom nápoji už nie sú. Na oddelenie pomletých zŕn od nápoja potrebujeme Filter a preto sa takto tento spôsob prípravy často označuje.

Chemex a Hario

Sú dve známe firmy, ktoré vymysleli vlastné nástroje na prípravu filtrovanej kávy a sú asi najrozšírenejšie.

Chemex

Chemex prišiel na trh s bankou, ktorá pripomína presýpacie hodiny. Stred zdobí drevená manžeta a na mieste ju drží kožená šnúrka. Dostupné sú rôzne veľkosti. A samozrejme filtre. Podrobný spôsob prípravy uvediem nižšie, ale zjednodušene: do hornej časti sa vloží filter, do filtra sa nasype káva a zaleje sa horúcou vodou. Voda postupne pretečie do spodnej časti. Filter s použitou kávou sa vyhodí a nápoj sa podáva priamo z chemexu. Oproti tradičným prekvapkávaným kávam je rozdiel hlavne vo filtri. Prekvapkávané používajú veľmi tenké filtre. Chemex má filtre veľmi hrubé a tak vzniká veľmi čistý nápoj.

Hario

Podobný princíp prípravy ako chemex, ale design odlišný. Hario V60 vyzerá ako šálka s podšálkou s dierou v základni šálky, cez ktorú preteká dolu káva. Hario sa položí na hrnček, v ktorom chceme mať pripravenú kávu. Do hornej časti sa podobne ako v prípade chemexu vloží filter a doň pomletá káva. Káva sa zaleje horúcou vodou a pretečie do šálky. Filter je tenší ako pri chemexe, ale hrubší ako klasických prekvapkávacích strojoch. Obe firmy tvrdia, že ich design je lepší, pretože: uhol sklonu filtra, drážky…

Coffia Hario v60 príprava filtrovanej kávy cez dripper. Váha acaia, káva Coffia

Aká káva je vhodná na prípravu filtrovanej kávy?

Filtrovaná káva môže byť pripravená z akejkoľvek praženej kávy, najvohodnejšie sú kávy špeciálne pražené na filter. Svetlejšie pražená káva si zachováva na rozdiel od tmavšej viac aromatických charakteristík aj v chuti aj vo vôni. Daňou za to môže byť zvýšená acidita kávy. Acidita je pri príprave filtrovaním nie je zvýraznená (oproti napr. espressu). Takže nepôsobí rušivo. Mletie kávy je výrazne hrubšie ako na espresso.

Čo čakať v šálke filtrovanej kávy?

Ak použijeme aromatickejšiu kávu s pôvodom a svetlé praženie, filtrovaná káva nás odmení krásnou vôňou a jemnou ovocnou chuťou. Ak mám porovnať filter s espressom, tak espresso je krátky, ale veľmi intenzívny zážitok, filter je dlhý a oveľa jemnejší.  Filter sa hodí na relaxovanie a popíjanie s knihou, filmom… Článok o tom, aké vône a chute sa dajú nájsť vo filtrovanej káve si môžete prečítať tu.
Ak chcete vyskúšať naozaj exkluzívne, competition loty, nájdete ich tu.

Ako pripraviť filtrovanú kávu v chemexe

Postup prípravy zhrnutý v pár bodoch.

  1. Vložiť filter do chemexu. 3 preloženia na stranu lemu a jedna vrstva na odvrátenú stranu.
  2. Prepláchnuť prázdny filter horúcou vodou. Vodu vyliať (odstráni sa možná papierová príchuť).
  3. Nasypať kávu do filtra pomletú na hrubšie ako espresso. S hrúbkou treba experimentovať: ak preteká voda prirýchlo, tak pomlieť na jemnejšie, ak pomaly, tak na hrubšie. Odporúčaný pomer je 1:17 – gram kávy na 17 gramov vody. Napr. na 3dcl 17.6 gramov kávy. Ak preferujete silnejšiu chuť pridajte kávu.
  4. Blooming – zalejeme kávu horúcou vodou (cca 90 stupňovou) len tak, aby sa práve ponorila (nie viac) a necháme ju 45 sekúnd kvitnúť. Káva začne uvoľňovať želané látky.
  5. Krúživými pohybmi zalejte kávu asi polovičným množstvom vody cieľového objemu. Ak chceme mať 3dcl, tak zalejeme asi 1.5dcl a počkáme kým pretečie.
  6. Keď časť vody pretečie, zalejeme druhou dávkou vody (ďalších 1.5 dcl).
  7. Počkáme, kým voda pretečie, filter s použitou kávou vyhodíme a podávame priamo z chemexu.

Pozrite si video ako pripraviť Hario V60

Zhrnutie

Chemex a Hario je ďaľší spôsob, ako si vychutnať svoju obľúbenú kávu trocha inak. Odporúčam vyskúšať aj zarytým espressoloverom. Na prvýkrát sa im bude zdať príliš slabá, ale ani olivy vám nechutili na prvýkrát. Postupne začnete objavovať nové svety. Dobré kaviarne tento spôsob prípravy ponúkajú. Ak si chcete filter robiť doma, tak Hario je lacnejšia voľba a Chemex trocha drahšia ale štýlovejšia. Ktorý spôsob je lepší? Ťažko povedať, pretože záleží na Vašej chuti. Enjoy!

Dajte vedieť priateľom:
Facebook
Facebook
Odber noviniek
RSS

8 komentárov k “Ako správne pripraviť filtrovanú kávu a čo čakať v šálke”

    • No vidis 🙂 V kazdom pripade odporucam nejaku kvalitku svetlo prazenu vyskusat. Myslim ze budes prekvapeny. (Prijemne).

      Odpovedať
    • Velmi zaujimava otazka! Dakujem. Ale odpoved je tak na cely clanok (ktory mimochodom pride). Nateraz: Ano radsej svetlejsie prazena ako tmavsie. Na pamati treba mat ze svetlejsie prazenie prinasa viacej voni a chuiti, zaroven vsak zvysenu aciditu (ak je dany druh aciditny) a ak je kava kvalitna (toto je velmi dolezite), ak je kava kvalitna tak tieto vone a chute su uzasne. Ak uprazite zlu kavu na svetlo, stale to bude zla kava. (preto sa mizerky zvycajne prazia na tmavsie) A samozrejme ako vsetko o kave, sa podriaduje vasej chuti. Budem rad ak sa prihlasite do newslettera a ked napisem dalsi clanok, tak vam to neunikne.

      Odpovedať

Vložiť komentár